Věřím, že fantazie je silnější než vědění, že mýty mají větší moc než historie, že sny jsou mocnější než skutečnost, že smích je jediným lékem na zármutek. A věřím, že láska je silnější než smrt.
Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině.

Únor 2011

Temeraire 1,2,3,4

21. února 2011 v 12:03 | Sarah |  Knihy

V prvním dílu trilogie se líčí, jak loď anglického krále zajme francouzskou fregatu a uchvátí její cenný náklad, nevylíhlé dračí vejce. Osud kapitána Willa Laurence v tu chvíli nabere nový směr: stane se letcem a opatrovníkem vylíhlého draka pojmenovaného Temeraire. Mezi oběma se vyvine skutečné přátelství na život a na smrt. Draci totiž nejenže mluví jako lidé, ale stejně jako oni vládnou rozumem. Temerairova ušlechtilá povaha a rozum mu pomáhají čelit úskalím nejen v boji, ale především při překonávání překážek, které se jemu i jeho pánovi staví do cesty.


Ve druhém svazku zasáhne do jejich života choulostivý diplomatický problém: Temeraire byl původně darem čínského císaře císaři francouzskému, a čínská strana nesnese, že se vzácný drak dostal k obyčejnému vojákovi anglické armády. Je třeba se vypravit až do Číny a roztržku urovnat. Temeraire odmítá rozloučit se s Laurencem, takže se na cestu vydávají oba i celá drakova osádka. Nefritový trůn líčí notně dobrodružnou cestu po moři na druhý konec světa, při které Laurence musí čelit nepřátelským útokům, ale také skutečnosti, že Čína, tolik odlišná od Evropy, je pro draka, jako je Temeraire, velice svůdná země.

Nefritový trůn

Ve třetím dílu kapitánu Laurencovi a draku Temerairovi zkříží cestu posel přinášející nové rozkazy z Británie. Británie koupila od osmanské říše tři dračí vejce a oba hrdinové je musí v Istanbulu vyzvednout a dopravit do Anglie, a to dřív, než se draci vylíhnou. Čínská dračice Lien, která viní Temeraira ze smrti svého pána a chce se spojit s Napoleonem, aby se mu pomstila, je však stíhá na každém kroku. Dvojici ale z nečekaného směru zasáhne zničující zrada, a tak musí i se svou jednotkou přistoupit k odvetě. Jakou však mají naději proti Bonapartovu vojsku?

obalka

Ve čtvrté části dračího cyklu se Laurence a Temeraire po dramatickém návratu z Asie připojují ke zbytku dračích sil v Británii. Snaží se šířit v britské společnosti povědomí o ceně, inteligenci a ušlechtilosti draků, které lidé vnímají jen jako zvířata a nebezpečné válečné stroje. Budoucnost jejich vlasti je ohrožena, protože Napoleon chystá invazi. Ohrožena je nicméně i existence samotných draků: zabíjí je záhadná choroba. Laurence a Temeraira odvelí do Afriky, kde mají pátrat po léku. Dostanou se však i na stopu plánům, které ohrožují dračí populaci neméně.

Tahle série je jedna z nej, které jsem kdy četla. Noviková je úžasná autorka. Má to však jeden háček. Další dvě knihy ještě nevyšli (Jazyk hadů a Vítězství orlů). Stejně to vřele doporučuju, protože vím, že si to oblíbí každý milovník fantasy žánru!!!!

I love Temeraire!!!!!

http://temeraire.org/index.cgi

Gryf

20. února 2011 v 21:52 | Sarah |  Gryfové
Bývá zobrazován jako lev s hlavou orla a ptačími křídly. Přední nohy má často nahrazené ptačími pařáty, kdežto ty zadní jsou lva. Ale někdy má jak přední, tak zadní nohy lva.
1)
2)

Barva těla je rozdílná, proto se lvovi dá přisuzovat pouze a jen stavba těla, nikoliv barva. Gryf má jasné oči, pružné a silné tělo. Jejich velikost byla rozdílná, od několika centimetrů, po několik metrů.
Do jejich jídelničku patří vše, co dokážou ulovit a případně odnést do hnízda, pokud vychovávají mladé.
Někteří žijí v tlupách, někteří v párech, jiní jako samotáři. Lid příliš v lásce nemají, ale pokud si získáte jejich náklonost, stanou se ochotnými společníky a přáteli, kteří pro váš život nasadí svůj. Avšak získání takové náklonosti je velmi náročné, neboť gryf je velmi moudrým tvorem a zná úskoky lidí.
Gryf není obyčejným zvířetem, jak už napovídá jejich vzhled. jsou to zdatní běžci i letci, jejich zrak je stejně ostrý, jako mladého orla či jiného dravého ptáka.

Jedná se o bájného živočicha. V Řecku byli Gryfové ztělesněním ostražité síly a odvahy. Gryf byl rovněž ztělesněním bohyně pomsty Nemesis. V legendách byl tento tvor symbolem arogantní pýchy.
Gryf který byl zpočátku líčen jako satanův služebník svádějící na scestí lidské duše se později stal dvojjediné ( božské a lidské ) podstaty Ježíše Krista a to právě díky ovládnutí nebe a oblohy.

Obrázky:
Obrazek
Gryphon
Také existuje druh gryfa, který je křížencem koně a ptáka. Říká se mu hipogryf a až na koňské tělo je v podstatě stejný.